Někteří lidé, především chovatelé dobytka se domnívají, že vlci loví jen tak pro zábavu. Ale není tomu tak, vlci loví jen, pokud mají hlad. Vlk má výborný sluch a čich. Kořist dokáže ucítit až na vzdálenost 3 kilometrů. Při pronásledování kořisti je schopný vyvinou rychlost až 60 km/h. Vlk je zvíře žijící ve smečce, díky tomu dokáže společnými silami ulovit i mnohem větší zvíře. Zde si můžete přečíst, kolik má taková vlčí smečka členů .
dva vlci
Složení potravy
Vlci loví převážně vysokou zvěř, ale také hmyz a hlodavci. Většinou se specializují na určitý druh kořisti podle toho, kde žijí. Povětšinou si vybírají stará nebo nemocná zvířata.
Způsob lovu
Vlci díky tomu, že žijí ve smečce také společně i loví. Jejich taktika je poměrně jednoduchá, jeden či několik vlků pronásleduje stádo a upoutává pozornost. Mezitím zbytek vlčí smečky vybrané stádo obklíčí. Poté již stačí vyvolat paniku a přimět zvířata k pohybu. Silnější a zdravá zvířata uprchnou a opustí ta slabá. Vlci si z těchto slabých jedinců vyberou toho podle nich nejzranitelnějšího a začnou ho štvát. Při této honičce na nebohou kořist útočí a to především na slabiny jako je čumák, břicho a nohy. Zajímavé je, že při běhu vlci běží v řadě za sebou a pokud se ti v čele unaví, vymění si místo s těmi vzadu. Tento propracovaný systém jim tak umožňuje pronásledovat kořist na dlouhou vzdálenost a také velkou rychlostí.
osamnělý vlk
Vlci mají velmi dobře promyšlenou strategii lovu. Například v zimě v zasněžené krajině běží ve stopách kořisti, díky tomu se nemusí vysilovat vyšlapáváním vlastní cesty ve sněhu. V průběhu roku běhají ve svých vyšlapaných cestičkách, což jim také šetří energii. Navíc velmi dobře znají své teritorium a používají různé zkratky.
Vlkům se také říká „lesní doktor“ jelikož les tzv. čistí od nemocných zvířat a udržují stabilní rovnováhu. Na posezení dokáže vlk sníst až 9 kg masa. Dokonce si část své kořisti zahrabávají, aby ji mohli sníst později. Ovšem často se stává, že jim zásobí najde a sní někdo jiný.