Jak na zdárný boj a prevenci vůči pigmentovým skvrnám?
Nejčastější výskyt pigmentových tmavých skvrn je na rukou a v obličeji. Jedná se o místa, která jsou zkrátka po celý rok vystavena působení jak vnějších škodlivých vlivů a zejména na ně dopadají sluneční paprsky. Do jisté míry lze tvorbu pigmentových skvrn přičíst i dědičnosti. Nicméně nejsou jen záležitostí genetiky, tudíž je záhodno vsadit na prevenci.
Co vše pomůže v rámci regulace tvorby?
Pozitivní v tomto směru je kosmetika určená pro zmírnění a zjemnění tmavých skvrn na pokožce. Pro pleť jsou na trhu jak denní i noční krémy bojující s příznaky pigmentových skvrn. Je vždy lepší a účinnější použít koncentrované sérum, neboť je silnějším a efektivnějším kosmetickým produktem. V rámci prevence postačí použití vhodného krému proti tvorbě a výskytu pigmentových skvrn.
Když kosmetika nestačí a je třeba udělat více
Vše je samozřejmě velmi individuální záležitostí. Však každý jsme originál. Někomu pomůže velmi efektivně krém, pro někoho je naopak zcela zbytečnou investicí. Pokud kosmetika nezabírá, je třeba zkusit i jiné alternativy. Razantnější volbou může být chemický peeling či laser. Varianta v podobě chemického peelingu spočívá v aplikaci několika vrstev regeneračního roztoku na kůži. Tyto vrstvy potom však zároveň sloupnou i ty staré a tak se barevnost pleti sjednotí.
V rámci laseru je použit laserový paprsek, který se automaticky zaměří na dané tmavé místo v kůži, dojde k tzv. roztřelení na mikroskopické části, které pak bílé krvinky postupně vyplaví z těla. Ošetření je po dobu jen několika minut. Nicméně stejně jako u chemického peelingu nestačí pouze jedno absolvování. Je potřebné opakování.
Nejdůležitější je prevence
Především je důležité, aby nedošlo k přehnanému pobytu na slunci. Zásadně používat přípravky s UV filtrem a vysokým ochranným faktorem po celý rok. Dopřát každodenní péči a denně si mazat ruce. Zejména pokud přicházíte často do styku s vodou, která pokožku rukou vysušuje. Taktéž si namazat ruce před spaním. V rámci prevence je třeba i dodržovat pitný režim.
Typy pigmentových skvrn
Pigmentové skvrny jsou způsobeny mnoha faktory, jak už bylo výše uvedeno. Velký podíl na tvorbě má delší či častý pobyt na slunci. Rovněž podráždění pokožky v rámci přecitlivělosti na světlo, nebo naopak velmi prudké a nesprávné čištění kůže, můžou mít negativní vliv i některé vůně, nedostatek potřebných živin a vitaminů. Vliv na tvorbu nevzhledných tmavých skvrn mají i hormonální změny, jako tomu je například v těhotenství, při užívání hormonální antikoncepce apod. A pak jsou typickým projevem stárnutí, je známo, že až devadesát procent populace nad padesát let a to bez ohledu na typ pleti, se potýká s výrazným nárůstem pigmentových skvrn.