Investování

Investování se v posledních letech stává stále populárnější. Na burzu se dnes už často dostanou i velmi mladí lidé, kteří zde zkouší své štěstí.

Pravdou je, že každá mince má dvě strany, takže na jednu stranu to vypadá, že dostupnost investic je skvělá, ale na druhou stranu, spoustu lidí právě na tom pohořelo. Před vstupem na burzu nikdo nekontroluje vaše znalosti ani příjmy. Nemusíte mít vlastně vůbec nic a můžete si vytvořit účet u brokera a začít investovat.

peníze

Přesto je dobré je před začátkem nějaké informace zjistit. Měli byste rozumět produktu do kterého se rozhodnete dát své peníze. Normálně byste přece také své úspory nesvěřili člověku, kterého vůbec neznáte, aby je investoval do něčeho, čemu vůbec nerozumíte.

Proto je důležité pochopit, jak fungují základní finanční produkty. Měli byste rozumět pojmům jako je akcie, dluhopis, ETF nebo nemovitost.

Podívejte se jaké jsou price action strategie.

svíčkový graf

Pamatujte, že každá investice je riziková. Některá více, některá méně, ale riziko podstupujete vždy. Nikdo neví, co se v budoucnu stane a jakým směrem se trh pohne. Nedávno také nikdo netušil, že přijde světová pandemie a trhy půjdou dolů. Někdo na tom vydělal, někdo prodělal, ale předem to nevěděl nikdo.

Stejně tak nikdo neví, co se bude dít v dalších letech a jak na to ekonomika zareaguje. Proto neinvestujte všechny své úspory. Vytvořte si rezervu, takový finanční polštář, který dejte na spořicí účet. Tyhle peníze neinvestujte a mějte je připravené jen na případ nouze.

Než začnete investovat, prověřte si nejprve svého brokera. Na evropském trhu je jich dostupných několik, proto si vyberte toho, který bude nejlepší pro vás. Dívejte se hlavně na jeho historii a poplatky. V poplatcích se od sebe jednotlivé společnosti dost liší, někdo je má skryté, tak pozor na to.