Senior-taxi pro všechny v praxi


Nikomu se nemusí vysvětlovat, že na venkově a ve městech žije spousta starších lidí, kteří si už sami nemohou dojít pár kilometrů pro léky nebo na návštěvu k lékaři. A nejsou to jen trable se zdravím, ale tito lidé se také potřebují dopravit do obchodů, chtějí například někde vyrazit za přáteli či do společnosti nebo prostě jenom potřebují někam odvést, ale není nikdo, kdo by to udělal. Děti a vnuci jsou často zaneprázdněni prací a nemají čas starat se ještě o prarodiče. Proto mnoho vesnic a menších měst začalo provozovat tzv. senior taxi. A že to teda není nic složitého.
ruka na holi 

K doktorovi i na nákupy

V mnoha vesničkách zřízené senior taxi už slouží jako kdyby tam snad bylo odedávna. Celou službu ocenili hlavně starší lidé, kteří zkrátka už za volant sednout nemůžou. Stačí si jenom vytočit číslo, počkat a taxi máte před domem. Člověk si jistě řekne, jaký je rozdíl mezi normálním taxíkem a tímto senior taxi? Hlavní je tedy cena. Mnohdy je senior taxi levnější než cesta autobusem, občas je dokonce úplně zdarma a plně hrazeno obcí. Právě proto se stává tak neocenitelnou službou pro seniory, protože si ji mohou dovolit.
 důchodci na cestě

Proč je to vlastně důležité?

Nebude trvat dlouho a za chvíli celá ta pracující generace, narozená v minulém režimu, tzv. Husákovy děti, budou dostatečně staré, aby pobíraly důchod. A velké procento české populace se přesune do tohoto klidového režimu. Stále více bude potřeba, aby se města i vesnice přizpůsobili takovému náporu starších lidí, protože ne každý může být kvůli zdravotním komplikacím aktivní senior, a ne každý má rodinu, která se o něj dokáže postarat. Bude třeba neustále zvyšovat požadavky na lokální péči, a hlavně péči domácí tak, aby si staří lidé mohli co nejvíce věcí obstarat sami nebo s drobnou pomocí. I my, právě pracující generace, budeme jednou taky staří a všichni víme, že malá pomoc se vždy hodí.