Dva rivalové, mezi kterými je čas se rozhodnout: elektrický nebo manuální zubní kartáček?


Každý den slýcháme v reklamách o tom, jaký druh zubního kartáčku bychom měli používat a který je ten úplně nejlepší. Jak to ale je doopravdy?  Jsou lepší kartáčky elektrické, které mají rotační hlavici nebo obyčejné ruční kartáčky?
Prvním krokem ke zdravějšímu chrupu je samozřejmě pravidelné mytí zubů alespoň dvakrát denně. Pokud se o zuby pravidelně staráte, máte alespoň částečně vyhráno. Další věcí, kterou si je nutno uvědomit je skutečnost, že z celého čištění zubů je hlavní právě kartáček a až za ním stojí zubní pasta, ústní vody mezizubní kartáček nebo zubní nitě. Nejlepší účinek má samozřejmě kombinace nejlépe všech výše uvedených produktů.
kartáčky na zuby.jpg

Manuální kartáček

Jedním ze zásadních rozdílů mezi manuálním a elektrickým kartáčkem je jemnost. Manuální kartáček oproti elektrickému ovládáme zcela podle sebe a proto, když máme citlivější dásně, můžeme si podle sebe přizpůsobit sílu jejich čištění. Za uvážení stojí taky výběr správného kartáčku, tak aby nebyl moc tvrdý nebo naopak měkký a nedošlo tak k poškození zubní skloviny nebo dásní. Dalším faktorem je pro některé otázka peněz. Manuální kartáčky jsou rozhodně finančně levnější variantou.
 

Elektrický kartáček

U elektrického kartáčku by si měl každý uvědomit, že přestože je elektrický a rotuje sám, neudělá za nás veškerou práci. Během čištění chrupu se na kartáček nesmí moc tlačit, je třeba čištění mezizubní prostory a dávat si pozor na tvrdost vláken hlavice kartáčků. Výhodou pak může být to, že malá hlava elektrického zubního kartáčku se lépe dostane na méně přístupná místa jako třeba stoličky.
žlutý kartáček s pastou.jpg 

Který je lepší?

Každý se k odpovědi, který z kartáčků je lepší staví jinak. Je tedy jen na nás jak se rozhodneme a ke které variantě se přikloníme. Za zvážení stojí navštívení zubaře, který nám tuto volbu může ulehčit a doporučit jednu z variant.