Na kolech po proudu Sázavy podél trati Posázavského Pacifiku

Podél řeky Sázavy vede železniční trať a některým spojům se tu přezdívá Posázavský Pacifik. Jízda vláčky, zvláště těmi nostalgickými, poháněnými parní lokomotivou, je nesmírně přitažlivá, a je považována za jednu z nejzajímavějších tratí v republice. My se vydáme na putování s bicykly formou spoluzavazadla ve vlaku proti proudu řeky až do obce Kácov. Odtud se budeme vracet na kole zpět několika cyklostezkami, které nás provedou středním Posázavím.
vlak na mostě

Kácov – Český Šternberk

První trasa výletu povede z Kácova k hradu Český Šternberk. Nejzajímavější úsek je mezi Pelíškovým Mostem a Soběšínem, mělké údolí lemují jehličnaté lesy a krajina připomíná mírně zvlněné kopce Pražského Semerinku. Romantické údolí končí u soutoku s Blanicí, odkud je to k hradu jen zhruba 1 km. Český Šternberk je přístupný veřejnosti a jeho prohlídku byste si neměli nechat ujít.

Sázava – Hvězdonice

Chceme-li si ušetřit námahu, můžeme se vláčkem přemístit do městečka Sázava, odkud budeme pokračovat překrásným zalesněným koridorem přes osadu Kloučka do Chocerad a Hvězdonic. Další cesta již směřuje obydlenou oblastí Čtyřkol a Čerčan a my bychom vám doporučili ještě jeden úsek absolvovat na kole – z Poříčí do Týnce.
cyklistka za soumraku

Poříčí – Týnec

Nenáročná trasa směřující podél Sázavy po jejím proudu z Poříčí nad Sázavou do Týnce je označena jako cyklotrasa č. 19. Částečně vede po asfaltové cestě a zčásti po polní pěšině, případně po silnici třetí třídy, kde je minimální automobilový provoz. Podobně jako většina cyklotras vedených podél říčních toků, je i tato nenáročná, převážně po rovině.
Cestou budete míjet zříceninu hradní stavby s názvem příznačným – Zbořený Kostelec. Putování završíme v Týnci nad Sázavou, kde se nachází několik významných historických staveb – rotunda z 9. století, kamenná věž v gotickém slohu a muzejní expozice uvnitř hradu.