Chcete-li ušetřit, připlaťte si

Je logické, že člověk zrovna netouží po tom, přicházet o peníze. A je naprosto lhostejno, zda jde o člověka chudého či bohatého, o někoho, kdo má na rozhazování nebo naopak každou korunu několikrát v kapse obrátí.
Šetření je prostě pomalu naším národním sportem. A kdykoliv se naskytne příležitost, učiní našinec tak, aby utratil co nejméně. Na čemž někdy vydělá. A někdy bohužel také ne. Protože jak už zaznělo, není všechno zlato, co se třpytí.
rozsvícené žárovky
Jsou mezi námi do dnešních dní třeba jedinci schopní se těm ostatním vysmívat. Protože „to bylo vysloveně terno, co v minulosti udělali“. Jakmile se začalo před pár lety proslýchat, že budou zakázány klasické žárovky, nakoupili si jich tito do zásoby učiněnou hromadu a dodnes jich mají tolik, že s nimi možná vydrží až do konce života. Každá z těch žárovek vyšla na pár kaček, takže jsou na tom mnohem líp než ti hlupáci, kteří zaváhali, a posléze jim nezbylo, než do jiných svítidel vrážet leckdy i stokoruny.
Tito lidé jsou na to dokonce snad i hrdí. To ovšem proto, že nemají úplnou možnost srovnávat. Nenosí zpravidla v takové chvíli po kapsách vyúčtování spotřeby elektřiny, stejně jako ho nenosí na každém kroku ti, kdo „prohloupili“.
A tak vesměs nevypluje na povrch pravda o tom, kdo že je tu vlastně za hlupáka.
Protože ti, kdo se kdysi zásobili sice levnými, ale energeticky náročnými svítidly, ve skutečnosti prohloupili. Jistě, tehdy při nákupu ušetřili, jenže v následujících letech za to zaplatili nemalou cenu.
Na rozdíl od těch, kdo si pořídili světelné zdroje, jež jsou kvalitní a mají nízkou spotřebu elektrické energie.
žárovka v objímce
Ti, kdo vzali za své heslo a pořídili si například led žárovku e27, jež dokáže svítit i za pár korun, díky tomu i díky její kvalitě a spolehlivosti dokázali ušetřit nemálo prostředků, aniž by se museli jakkoliv omezovat. Nepříliš vysoká pořizovací cena se jim vrátila zanedlouho na úsporách a svítili a svítí bez starostí dodnes.
A obdobně jsou na tom i jiní, ti, kdo vsadili i na jiná úsporná svítidla. Ani ti se nemohou chlubit zanedbatelnými pořizovacími náklady, jak činí majitelé starých klasických žárovek, ale ani ti si nemohou stěžovat, že by učinili nesprávné rozhodnutí. A nabídka úsporných světelných zdrojů je natolik široká, že nikdo není odkázán na používání oněch starých neúsporných žárovek. Které sice byly laciné, ale přesto vyšly člověka pěkně draho.