Jsou muži lepší řidiči než ženy?

Na otázku, co znamená být dobrý řidič, existuje jednoznačná odpověď – jezdit bezpečně a nebýt na cestě agresivní. Ale na otázku, zda jsou lepšími řidiči ženy nebo muži, jasnou odpověď od lidí nedostanete. Pojďte se s námi podívat na tuto palčivou diskuzi mezi pohlavími.

Auta jsou považována za mužskou zálibu, ale vášeň pro čtyřkolové oře našly i ženy, které si sedají za volant ať už z nezbytnosti, nebo z nadšení. Muži však často kritizují jejich řidičské schopnosti, ale opravdu mají nárok kritizovat?
dívka v autě

Statistiky pojišťoven ukazují, že řidiči mužského pohlaví jsou zodpovědní za větší množství dopravních nehod, než ženy a téměř tři čtvrtiny smrtelných nehod zavinili právě muži.

I mezi mladými řidiči jsou vinni z většiny dopravních nehod zejména muži. Ovlivňuje to i skutečnost, že mladí muži řídí více delších tras než mladé ženy, ale také s oblibou riskují čili překračují rychlost nebo sedají za volant s alkoholem v krvi. Výsledek může být částečně zkreslen i tím, že na silnici potkáme více řidičů nežli řidiček.

Muži sice způsobují více dopravních nehod než ženy za volantem, ale to neznamená, že ženy jsou bezchybné řidičky. Nechvalně slavné jsou zejména ženské potíže při parkování. Ženy s volantem v rukou jsou bojácnější a mají vyšší pravděpodobnost srážky s vozidlem, které řídí jiná žena, než kdyby seděl za volantem muž.
řidič s kšiltovkou

Nicméně, instruktoři v autoškolách hodnotí začínající muže i ženy za volantem zhruba na stejné úrovni, přičemž začínající řidičky si věří mnohem méně než opačné pohlaví.

Jaký je tedy závěr? Porovnávat řidičské schopnosti podle pohlaví by bylo příliš velké zevšeobecňování. Jak jste se mohli dočíst, nehodové statistiky hrají v neprospěch mužů, ale to z nich nedělá horší řidiče. Důležité je, aby řidiči bez ohledu na pohlaví či věk jezdili zodpovědně, ostražitě a předvídavě s ohledem na jiná vozidla a ostatní účastníky provozu.