Malé chlupaté klubíčko, které jenom spinká ve svém pelíšku. Určitě z něho máte ohromnou radost a stále byste se s ním chtěli jenom mazlit. Možná si ani neuvědomujete, že v den, kdy jste si ho přivezli domů, přibila na vaše bedra ohromná odpovědnost. Nebojte se, i vy dokáže z roztomilého malého štěňátka vychovat poslušného a milého pejska. Poradíme vám, jak na to.

výcvik psů

Cvičte s pejskem důsledně a pravidelně

Ve výchově buďte důslední a přísní, přesto pejska za každou dobře odvedenou práci odměňte. V žádném případě pejska netrestejte za každou špatnost. Nejdříve ho musíte naučit, že kousat boty se nemá, až potom ho můžete potrestat, když ho přistihnete při činu. Pejsek si sám od sebe těžko domyslí, že jeho počínání není správné.

 

Pejskovi dávejte příkazy důrazně, ale nekárejte ho, pokud je hned ze začátku nesplní. Pes, který se bojí, může reagovat neadekvátně. Dejte psovi jasně najevo, kdo je ve smečce pánem, ale přitom k němu buďte přátelští.

 

S výcvikem začněte kolem 4. měsíce stáří štěněte. Dřív ještě pejsek nemá dostatečně vyvinutou svalovinu a příliš mnoho pohybu by pro něj nemuselo být vhodné.

ležící štěně

Místo pro psí záchod

Hned první úkon, který by mělo štěňátko umět, je chození na záchod. Vyhraďte místo, které vystelete novinami, které ještě podložíte igelitem.

 

Štěňátko potřebuje často na záchod hned po probuzení. Poznáte to většinou podle chování. Najednou je neklidné, běhá všude kolem, čuchá k podlaze a kňučí. Když takové chování zaregistrujete, přeneste štěně na noviny a už jenom čekejte. Když pejsek vykoná potřebu, pochvalte ho. Pravidelně to opakujte. Postupem času pes pochopí, co se od něho vyžaduje a když bude mít nutkání vykonat potřebu, vyrazí k novinám sám.

 

Trestání zakázáno

Ne vždycky se štěňátku povede doběhnout včas na noviny. Za to ho ale nemůžete trestat. Úplně postačí pejska k místu přivézt a důrazně mu vysvětlit, že takhle by to nešlo. Poté zkuste namočit noviny do loužičky a pejska odvést tam, kde je správné místo pro vykonání potřeby.